info@uzmansogutma.com
Tel: (+90) 0542 278 5559
Hava Nemlendirme Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?
Henüz Yorum yapılmamış 29 Kas 2023 13262
Tahmini Okuma Süresi:4 Dakika

Hava Nemlendirme Cihazı Nedir?

    Hava Nemlendirme cihazları ortamın sıcaklığı konusunda büyük önem taşır ve aynı zamanda hijyende de çok önemli bir role sahiptir. Hava belirli miktarda su buharı tutabilirken nemlendirme cihazları sayesinde, havayı kolayca nem tutan maddelerin üzerinden geçirebilir. 

Hava Nemlendirme Cihazları Ne İşe Yarar?

   Bir ürünün bozulmadan sağlıklı koşullarda saklanabilmesi veya insan sağlığında olumsuz bir durumun yaşanmaması için dahi ortamdaki nem miktarı büyük öneme sahiptir. Nemlendirme cihazları bu noktada işleri kolaylaştırmak adına üretilmiş teknoloji ürünleridir. Nemlendirme cihazları bu dengeyi içlerindeki soğuk veya sıcak su yardımıyla gerçekleştirir.

   Genellikle kapalı alanlardaki nem ayarı nemlendirme cihazları sayesinde dengede tutulur. Ortamdaki nem azaldığında havada kuruma meydana gelir bu da insanlarda boğaz kuruluğu, öksürük gibi şikayetlere sebep olurken, ortamda bulunan herhangi bir gıda maddesinde de değişimler meydana gelmeye başlar.

   Aynı şekilde havadaki nem miktarı arttıkça gıda maddelerinde zararlı bakteriler üremeye başlar ve küflenmeler meydana gelir. Nemlendirme cihazları oluşan kirli hava, zararlı bakterileri içlerindeki suya hapsederken ortamdaki kötü kokuyu da yok eder.

Hava Nemlendirme Cihazları Nerelerde Kullanılır?

   Önceden kapalı alanlarda ortamı sağlıklı durumda tutmak için sıcaklık ve soğukluk kavramları önemliyken günümüzde önemi gittikçe artan nem oranıyla birlikte nemlendirme cihazları da gittikçe yaygın kullanım alanı bulmaktadır. İklimlendirme sistemlerine dahil olan hava nemlendirme cihazları hayatın her alanında, birçok sektörde karşımıza çıkabilmektedir.

- Tekstil sektöründe kumaşların ve kullanılan ürünlerin kalitesinin bozulmaması için;

- Soğuk hava depolarında sebze,meyve,gıda ürünlerinin bozulmadan sağlıklı koşullarda saklanabilmesi için;

- Laboratuvarlarda yapılan işlemlerin,bulunan materyal ve cihazların doğru sonuçlar vermesi için;

- Botanik bahçelerde ve seralarda bitkilerin bozulmadan muhafaza edilebilmesi ve böceklenmeyi önlemek için;

- Müzelerde sergilenen ürünlerin korunabilmesi ve ortamı sağlıklı ayarda tutabilmek için;

- Server odalarında;

- Tütün üretimi yapılan işletmelerde kapalı alanlarda;

- Kağıt üretim tesislerinde kapalı mekanlarda;

- Ev ve yaşam alanlarında nemlendirme cihazları sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Hava Nemlendirme Cihazları Nasıl Çalışır?

   Hava Nemlendirme cihazlarının çalışma şekli marka ve modele göre farklılık gösterse de genel çalışma prensibi şöyledir:

Öncelikle her nemlendirme cihazında bulunduğu ortamın nem miktarını anlayabilmesi için içlerinde bir nem ölçer bulunmaktadır. Bu nem ölçer sayesinde nemlendirme cihazı  sürekli olarak ortamın nem dengesi kontrol etmektedir. Eğer olması gereken nem miktarı düşer veya yükselirse nem ölçer bir sinyal göndererek uyarı verir. Duruma göre nem miktarı düşmüşse sıcak suyla olması gereken nem ayarına yükseltir. Nem fazla artarsa da soğuk suyla ortamın nem seviyesini düşürür.

Hava Nemlendirme Cihazı Fiyatları

Nem dengesinin korunmasında önemli bir role sahip olan nem cihazları, otomatik panel özellikleri sayesinde performansını ihtiyaca göre kullanmayı desteklemektedir. Ayrıca soğuk hava deposunun kapasitesine bağlı olarak farklı özellik ve farklı serilerinde fiyat değişkenlikleri olacağını söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu soruya net bir şekilde cevap vermek mümkün olmayabiliyor. Soğuk hava deposu için gerekli tüm teknik bilgileri proje yöneticileri tarafından sizlere aktarılır ve en iyi performansı almanıza bu şekilde yardımcı olunur. Bu sayede verim en üst seviyelere çıkartılır. 

Hava Nemlendirme Cihazı Nerelerden Alınabilir?

Günümüzde oldukça avantajı bulunan soğuk hava depolarının ürünlerin raf ömrünü uzatmasında en büyük çözümü olduğunu bilmekteyiz. Fakat soğuk hava deposunun verimini en iyi şekilde kullanmamız için teknik açıdan kaliteli cihazlar temin etmemiz gerekmektedir. Bu noktada ise tam olarak nemlendirme cihazları işin içine girmektedir. Nemlendirme Cihazı Nerelerden Alınabilir? sorusunu da cevaplayacak olursak "soğutma sektöründe yer alan çalışacağınız firmadan temin edebilirsiniz" diyebiliriz. Hatta doğru firma ile anlaşmanız dahilinde cihazlarınızın en yüksek kalitede olacağını belirtmek isteriz. Tabi ki burada kalite belge onaylı firmamız ile anlaşmanızı öneririz. 


Yazan: Hasan Onat KARGU 


Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Tavsiye Yazı: Evaporatör Nedir?

Tavsiye Yazı: Kondenser Nedir?

Tavsiye Yazı: Soğuk Hava Deposu İmalatı  • Beğendim Paylaşıyorum
Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
14 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Bir Yorum Bırak