info@uzmansogutma.com
Tel: (+90) 0542 278 5559
Evaporatör Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?
1 Yorum 24 Kas 2023 26501
Tahmini Okuma Süresi:4 Dakika

EVAPORATÖR NEDİR?

Evaporatör nedir; Soğutma sistemlerinde kullanılan, buharlaştırıcı bir cihazdır. Evaporatör yada soğutma serpantini olarak geçer. Üretimlerinde genel olarak bakır ve çelik boru kullanılır. 

Evaporatörler yalnızca soğutmak için kullanılmaz bu makinaların üreticileri çok amaçlı evaporatörler de üretmiştir. Bu makinalar ısı transfer gücü yüksek malzemelerden yapılır, bu sayede yüksek ısıdan etkilenmez ve buhar ortamında dayanıklı olabilirler.

Her evaporatör kullanım alanı ve teknik açıdan farklıdır. Hava soğutması veya sıvıların soğutması amacıyla kullanılır. Bu cihazların yapılışı ciddi manada dikkat ve tecrübe ister.

EVAPORATÖR NE İŞE YARAR? 

Evaporatörler ne işe yarar kısaca soğutma sistemlerinde sıvı refinajın buharlaştığı aynı zamanda bulunduğu ortamın ısısını alan cihazlardır. Yapıları  refinajın hızlı ve iyi şekilde buharlaşmasını sağlar ve soğutulan maddenin ( ilaç, gıda, hava vb.) ısısının en iyi şekilde geçişini sağlamalı aynı zamanda yüksek verimle çalışmalıdır.

Hava filminin sebep olduğu ısı kaybını önlemeye yarar. Boyutları kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. Bir soğuk hava dolabında yada mini buzdolabında ortamı soğutma görevi görür. Bu sistemin temel amacı soğutmaktır. Bu cihazlar soğutma yaparken aynı zamanda içerdeki ısının, gaz veya sıvının hapsedilmesini sağlar.  Maddenin katı, sıvı ve gaz hallerini soğutma işlevi görürler.

EVAPORATÖR FİYATLARI

Evaporatör fiyatları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında evaporatör tipi, marka, kapasite, teknik özellikler ve satıldığı bölge gibi etkenler bulunabilir.

Evaporatörler, genellikle klima sistemlerinde ve soğutma uygulamalarında kullanılan cihazlardır. Klima sistemleri için ev içi evaporatörler genellikle ev tipi klima üniteleriyle birlikte gelir ve bu ürünlerin fiyatları marka ve modeline göre değişebilir.

Evaporatör fiyatlarını öğrenmek için, yerel satıcıları, çevrimiçi perakende sitelerini veya HVAC (Isıtma, Havalandırma ve Klima) ekipmanları satan uzman mağazaları kontrol etmek faydalı olabilir. Ayrıca, ihtiyaçlarınıza en uygun evaporatörü belirledikten sonra farklı satıcıların fiyatlarını karşılaştırmak önemli bir adım olacaktır. Güncel ve doğru fiyat bilgileri için, yerel pazar koşullarına ve tarihine bağlı olarak düzenli olarak güncellenen kaynaklara başvurmanız önemlidir.

EVAPORATÖR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Evaporatör çeşitleri yapılarına ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir.

Yapılarına göre evaporatör çeşitleri:

  • Çıplak Borulu,
  • Kanatlı Borulu,
  • Plaka Kanatçık- borulu

olarak ayrı çeşitlerde üretilir. Kullanım amaçlarına ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterirler. 

Kullanım Alanına Göre Evaporatör Çeşitleri:

Gaz halindeki maddeleri soğutmak yani havayı soğutmak için kullanılırlar.

Katı haldeki maddeleri yani buz pistleri, buz banyoları, metaller ve buz vb. soğutmak için kullanılırlar

Sıvı haldeki maddeleri yani kimyasal akışkanlar, su, glikol, salamuralar vb. için kullanılırlar

EVAPORATÖR NERELERDE KULLANILIR ? 

Evaporatörler hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkar. Bu cihazların soğutma gücünden faydalanmak çoğu alanda kolaylık sağlar. Kullanım alanları oldukça geniştir.

Kimya laboratuvarlarında, kozmatik sektöründe, ilaç depoları ve eczanelerde, gemilerde, petrokimya alanında ve AR-GE çalışma alanlarında karşımıza çıkar.

Bunun dışında günlük kullanım alanlarımızda buz dolaplarında, klimalarda, soğuk su banyolarında, gemilerde, depolarda kısacası soğutma işlevi gören bu cihazlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Evaporatör ile Kondenser Arasındaki farklar nelerdir?

Tavsiye yazılar bölmündeki kondenser nedir yazımızda detaylı bilgileri verilmiştir.

Evaporatör Sensör Arızası nasıl giderilir?

Evaporatör sensör arızası birçok farklı nedenden oluşabilmektedir. Cihazda daha büyük arızalar oluşmaması için kısa sürece uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Buzdolabı Evaporatör Nedir?
Bu dolabı evaporatör dolap sisteminin çalışması ve soğutucu akışkanın buharlaşmasını sağlayan ekipmanlardan biridir.

Evaporatör Nasıl Çalışır?
Evaporatör kompresörden gelen soğutucu akışkan yoğunlaşarak kondenserden geçer ve genleşme valfinden geçerek evaporatöre ulaşır evaporatör tekra liqid gaza çevirme işlemini yaparak soğutma çevrimi tamamlanır.

Evaporatör Seçimi Nasıl Yapılır?
Evaporatör seçimi kullanılacak alanın büyüklüğüne göre ve kullanılacak konuma uygun şekilde seçilmelidir. 

Evaporatör sensörü ne işe yarar?

Evaporatör sensörü soğutma çevrimini tamamlayan ve soğutucu akışkanı tekrar (çakmaklardaki gibi)sıvı gaz haline getiren elemandır.


Tavsiye Yazı:Soğuk Hava Deposu İmalatı

Tavsiye Yazı:Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Tavsiye Yazı:Şarküteri Dolabı Fiyatları

Tavsiye Yazı:Kondenser Nedir

Anahtar Kelimeler:Evaporatör Nedir - Evaporatör Nerelerde Kullanılır - Evaporatör Fiyatları - Vakumlu Evaporatör - Evaporatör Çalışma Prensibi - evaporatör nedir-evaporatör - evaporatör ne işe yarar - 

evaporatör nedir ne işe yarar- evaporatör kullanım alanlar - evaporatör çeşitleri - evaporatör ne demek - buzdolabı evaporatör nedir - evaporatör ve kondenser arasındaki fark - evaporatörler - klima evaporatör nedir - evaporatör görevi - evaporatör nedir? - evaporatör sensör arızası nasıl giderilir - evaporatör nerede kullanılır - evaporatör tipleri - evaporatör çalışma prensibi - evaporatör kondenser - evaporatör nasıl çalışır - plakalı evaporatör - evaporatör ile kondenser arasındaki fark - gemide evaporatör nedir - kondenser ve evaporatör arasındaki fark - vakum evaporatör çalışma prensibi - evaporatör fiyatları - evaporatör sensörü ne işe yarar - evaporatör soğutucu - buzdolabı evaporatör - kondenser ve evaporatör - evaporatör seçimi nasıl yapılır - buzdolabı evaporatör buzlanması - evaporatör kapasite hesabı - soğutucu evaporatör - evaporatör buzdolabı - soğutucu evaporatör fiyatları - kompresör kondenser evaporatör - soğuk oda evaporatör fiyatları  • Beğendim Paylaşıyorum
Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
4 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 4,8

Bir Yorum Bırak

1 Yorum
Güngör Akgün

Evelatörü güzel açıklamışsınız. Teşekkürler.

8 Mar 2021 tarihinde yazıldı.