info@uzmansogutma.com
Tel: (+90) 0542 278 5559
Derin dondurucu alırken nelere dikkat edilmeli?
Henüz Yorum yapılmamış 25 Ağu 2023 2029
Tahmini Okuma Süresi:3 Dakika

Derin dondurucu alırken dikkat edilmesi gerekenler ?

Derin dondurucu almadan önce ihtiyacımızı belirledikten sonra derin dondurucunun konacağı ortamın koşullarına göre bir seçim yapmamız gerekir.


Derin Dondurucu Çeşitleri ?

Derin dondurucuların yatay ve dikey olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Dikey (Çekmeceli) Dondurucu: Düşük hacimimli olmasından dolayı dezavatanjı olan dikey dondurucular. Kullanım alanından tasarruf sağlamaktadır, çekmeceleri sayesinde düzenli bir görünüm ve kullanım sunar. Sandıklı donduruculara göre daha kullanışlıdır.

Yatay ( Sandıklı ) Dondurucu: Sandıklı derin dondurucular dikey derin donduruculara göre daha fazla hacime sahib olmasına rağmen, kullanım alanından tasarruf sağlamamaktadır. Tek parçadan oluşan gıdaları (kemikli et, vb.) yerleştirmek için kullanılan bu dondurucu daha az enerji tüketir.  Son olarak sandıklı derin dondurucuların dikey derin donduruculara göre daha fazla hacime sahib olduğu söylenebilir.

 

Statik ve No frost dondurucular?

Statik dondurucu: İçinde olan hava kanalları dondurucuyu dolanarak soğumasını sağladıktan. Sonra kendi içerisini ve yiyeceklerin soğuyup donmasını sağlamaktadır. Statik derin dondurucudaki hava soğurken dolap içerisindeki sıcak ve soğuk hava ile karşılaşarak donma ve karlaşma oluşmaktadır.

No Frost dondurucu: Dondurucunun üzerinde hava kanalları vardır. Kanallar soğuk havayı dondurucunun içerisinde dolandırarak içerisine üfler.Üfleyerek soğuttuğu için ürünler buzlanmaz.


Derin dondurucu hacimleri:

Yatay ( Sandıklı ) Dondurucu: Yatay dondurucular 100 litreden 700 litreye kadar değişkenlik gösterebilir. Kapakların uzun süreli kapalı kalabilmesi için yalıtım ile tasarlanmış olsada,  çekmeceli dondurucular kadar düzenli olamamaktadır.    

Dikey (Çekmeceli) Dondurucu: Küçük halk deyimiyle çekirdek ailelere için tasarlanmış olup. Çekmece sayısına göre kapasitesi değişkenlik göstermektedir.Günümüzde evin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktadır. 


Dondurucunuz yatay mı, dikey mi olmalı?

Derin dondurucu seçerken ihtiyacınızın ne olduğunu bilmek çok önemli. Çünkü ihtiyacını bilmezseniz gereksiz masraf ve yaşam alanınızdan fedekarlık yapmanız gerekebilir. Büyük aile veya bir işletme sahibiyseniz ne kadar çok saklama alanı olursa o kadar avantajlısınızdır. Bu yüzden yatay ( Sandıklı ) dondurucu işinize yarayabilir.

Eğer yalnız veya küçük bir aileye sahibseniz dikey (Çekmeceli) dondurucu işinize yarayabilir.

 Dondurucuda şoklama nedir?

Sıcak bir gıdanın aniden soğuk bir ortama girerek. Gıdanın taze ve diri kalmasına sağlar. Şoklama sayesinde yetişme  mevsimi olmaması halinde. Sebze ve meyveleri tüketebiliriz. Bunun için dondurucuya sebze ve meyveleri mevsiminde koymamız gerekir. 

Tavsiye Yazı  Soğuk Hava Deposu İmalatı - Kurulumu - Fiyatları

Tavsiye Yazı: İklimlendirme Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tavsiye Yazı: Soğutma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Tavsiye Yazı: Deniz Ürünleri Soğuk Hava Sistemleri  • Beğendim Paylaşıyorum
Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
4 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Bir Yorum Bırak