info@uzmansogutma.com
Tel: (+90) 0542 278 5559
Soğutucu Fan Nedir?  Laptop soğutucu nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?
Henüz Yorum yapılmamış 3 Ara 2019 8937

Soğutucu Fan

Soğutucu fan nedir? Soğutucu cihazların içerisindeki soğuk havayı tüm alana yayma işlemini gerçekleştiren cihaza soğutucu fan denir. Bu fan sayesinde bir buzdolabının her köşesi aynı derecede soğutulmaktadır. 

Örneğin bir buzdolabı, bir kısmı iyi soğutmuyor  ise soğutucu fanın üflemediği veya az üflediği içindir. Bu durum genellikle fan motoru arızasından veya düşük volt bir soğutucu fan kullanıldığından kaynaklanmaktadır.

Soğutucu Fan Nerelerde Kullanılır?

Soğutucu fan buz dolaplarında, sütlük dolaplarında, şarküteri dolaplarında, pastahane dolaplarında ve birçok alanda kullanılır. Soğutucu fanlar soğuk havayı alana yayma işleminin dışında sıcak havayı dağıtma içinde kullanılmaktadır.

Soğutucu fanlar sadece soğutucu cihazlar içerisinde değil farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Örneğin bir bilgisayar içerisindeki işlemci soğutucu fan ile soğutulmaktadır. Ekran kartı gibi çok çalışan ve ısınan parçalarda soğutucu fan yardımı ile soğur.

Laptop Soğutucu nedir, ne işe yarar?

Laptop soğutucu diz üstü bilgisayarların alt kısmına yerleştirilen fanlı tabakalı sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde laptoplar kullanılan yerden daha yüksekte durur ve fan yardımı ile ısınma problemi çözülür. Laptoplar diz üzerinde veya masa üzerinde kullanılırken fan kısımlar altta kaldığı için sıcak havayı dışarı atmakta zorlanırlar. Bu durum laptop soğutucu fan ile çözülmektedir.

Tavsiye Yazı
  Soğuk Hava Deposu Nedir [Tüm Bilmeniz Gerekenler] 
Tavsiye Yazı  Şarküteri Dolabı Fiyatları
Tavsiye Yazı  Sütlük Nedir? Ne işe yarar? Çeşitleri Nelerdir?


Fan soğutucu, Laptop soğutucu, Dolap soğutucu fanı, Laptop sağutma,   • Beğendim Paylaşıyorum

Bir Yorum Bırak

Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
2 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 4,5